Homeopatia ma długą, już ponad 200-letnią tradycję. Początkowo leczeniem homeopatycznym zajmowali się jedynie lekarze-homeopaci, z biegiem czasu jednak dziedzinę tę trzeba było dostosować do zmieniającej się sytuacji społeczno-prawnej. Współczesne przepisy poszczególnych krajów (a także UE), poparte badaniami medycznymi, regulują zasady obrotu lekami, również homeopatycznymi. Wiele z nich jest dzisiaj łatwo dostępna w aptekach.
Status leków homeopatycznych
Zgodnie z zapisem Dyrektywy Unijnej z 6 listopada 2001 r. (2001/83/WE) preparaty homeopatyczne są produktami leczniczymi. Większość z nich jest wydawana na receptę, szczególnie dotyczy to preparatów o dużym stopniu rozcieńczenia, które są przeznaczone do długotrwałej terapii. Wśród leków homeopatycznych jest jednak wiele środków łatwo dostępnych, których wydanie nie wymaga recepty. Są to preparaty jednoskładnikowe oraz złożone, w różnych formach, m.in. tabletkach, granulkach, maściach, syropach. Leki te najczęściej stosuje się przy problemach żołądkowo-jelitowych, bólach głowy i gardła, przeziębieniu, kaszlu i katarze. Na rynku można dostać także homeopatyczne pasty do zębów.
Leki homeopatyczne bez recepty
Preparaty homeopatyczne od innych leków odróżnia sposób produkcji oraz zastosowanie. Główna zasada homeopatii głosi, że „podobne leczy podobne”, co oznacza, że na przykład na nieżyt żołądka podaje się mocno rozcieńczoną substancję, która w większej ilości jest szkodliwa dla żołądka. Rozcieńczenie sprawia, że nawet toksyczne substancje stają się bezpieczne, dlatego są wydawane bez recepty. Możliwość zatrucia nawet przy omyłkowym przedawkowaniu jest praktycznie niemożliwa – tłumaczy farmaceuta z apteki homeopatycznej Homeoapteka 24.
Leki homeopatyczne zawierają substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Najczęściej są to związki podobne do tych, które wykorzystywali dawni homeopaci, dzisiaj jednak lepiej oczyszczone i precyzyjniej rozcieńczone dzięki zaawansowanym technologiom. Chociaż homeopatia wzbudza nadal wiele kontrowersji, warto pamiętać, że wszystkie preparaty homeopatyczne są dokładnie przebadane, zanim trafią do obiegu. Produkuje się je zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Kontrolę nad ich produkcją sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.