Rodzice często dopytują się, czy leki homeopatyczne można podawać dzieciom. Obawy te dotyczą szczególnie zastosowania homeopatii u niemowląt, które nie potrafią przecież jeszcze przyjmować tabletek czy granulek. Jeśli chcesz podać małemu dziecku leki homeopatyczne zamiast tradycyjnych, przeczytaj poniższy artykuł. Zebraliśmy tu wszystkie podstawowe wiadomości na temat stosowania homeopatii u dzieci.
Jak podawać leki homeopatyczne dzieciom?
Substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mineralnego zawarte w lekach homeopatycznych są tam obecne w ilościach śladowych. Są więc całkowicie bezpieczne, nie wywołują skutków ubocznych. Zawsze warto jednak pomysł podania leku skonsultować z lekarzem prowadzącym dziecka. Znacznie bardziej uzasadnione są obawy rodziców dotyczące sposobu podawania preparatów homeopatycznych. Najmniejsze dzieci powinny dostawać leki doustne w postaci płynnej, ponieważ mogą mieć trudności z ich połknięciem. W ich przypadku tak się często dzieje nawet wtedy, gdy podaje się im leki homeopatyczne w postaci granulek, które są dużo mniejsze od tradycyjnych tabletek. Można je rozpuścić w kilku mililitrach przegotowanej, letniej wody, starając się przy tym nie dotykać ich palcami, a następnie podać przy pomocy łyżeczki lub butelki. Najczęściej leki te stosuje się przy leczeniu u dzieci takich dolegliwości jak katar, kaszel, alergie i biegunki. Dawkowanie dostosowuje się do etapu choroby, jej nasilenia, objawów. Jedne rozcieńczenia np. nasilają wydzielinę, inne hamują. Zawsze warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.
Czy leki homeopatyczne są skuteczne?
Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat homeopatii. Niektórzy twierdzą, że swoje działanie zawdzięcza ona efektowi placebo, czyli dobroczynnemu wpływowi przekonania, że przyjęty przez pacjenta preparat jest silnym lekiem. Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność preparatów homeopatycznych, jak np. Oscillococcinum czy syrop Stodal, Drosetux. Można znaleźć wiele doniesień, gdzie leki stosowano z dobrym skutkiem u bardzo małych dzieci, u których efekt ten jest dużo trudniejszy do osiągnięcia i na pewno niepodparty sugestią – tłumaczy farmaceuta z apteki homeopatycznej Homeoapteka24.pl.
Oczywiście w bardzo poważnych infekcjach, konieczne jest zastosowanie leków chemicznych, klasycznych, co nie wyklucza jednak zastosowania leków homeopatycznych wspomagająco. Jeśli szukasz bezpiecznego środka na katar, niestrawność lub alergię u malucha, homeopatia z pewnością jest opcją godną rozważenia.