Podwyższony poziom stresu nierzadko powoduje problemy z zasypianiem i jest przyczyną częstego budzenia się w nocy. Brak odpowiedniej ilości snu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Prowadzi do zmęczenia, spadku koncentracji, osłabienia układu odpornościowego, a nawet do depresji. Większa aktywność fizyczna, zmiana diety, leki homeopatyczne na bezsenność – jakimi sposobami można zapewnić sobie zdrowy sen w stresującym okresie? Podpowiadamy w artykule.
Na czym polega właściwa higiena snu?
Wskutek stresu w organizmie dochodzi do zwiększonego wydzielania adrenaliny i noradrenaliny – to z kolei przekłada się na podwyższenia ciśnienia i stężenia glukozy we krwi. Efektem są właśnie zaburzenia snu. Z tego też powodu osoby narażone na stres szczególnie powinny zadbać o prawidłową higienę snu.
Oznacza to m.in. zapewnienie sobie odpowiednich warunków do odpoczynku i nie chodzi tu jedynie o wygodne łóżko. Trzeba pamiętać także o oświetleniu – zasłonięciu okien i wyłączeniu urządzeń elektronicznych emitujących światło. Sypialnia powinna być przewietrzona, a panująca w niej temperatura optymalna – około 18-21°C. Ponadto przed snem powinno się ograniczyć liczbę bodźców – nie oglądać filmów, nie przeglądać telefonu ani nie czytać w łóżku. Zaleca się także m.in.:
- trzymanie się stałych godzin snu,
- podejmowanie wieczornej aktywności fizycznej,
- unikanie kofeiny i nikotyny,
- rezygnację z obfitych posiłków przed snem.
Kolejnym sposobem na poprawę jakości snu jest także przyjmowanie leków homeopatycznych na bezsenność.
Czym są leki homeopatyczne na bezsenność?
Leki homeopatyczne na bezsenność to preparaty bazujące na naturalnych substancjach – głównie roślinnych. Tego rodzaju środki mogą być bezpiecznie przyjmowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Co ważne, mogą być łączone z innymi lekami – nie wchodzą z nimi w interakcje.
W składzie leków homeopatycznych na bezsenność znajdują się wyciągi roślinne z m.in.:
- męczennicy cielistej – właściwości przeciwlękowe i uspokajające, hamujące aktywność ośrodkowego układu nerwowego,
- witanii ospałej (ashwagandha) – pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy i immunologiczny, ogranicza poczucie zmęczenia, działa uspokajająco,
- chmielu zwyczajnego – wykazuje działanie nasenne i relaksujące.
Rodzaj i dawkowanie leków homeopatycznych na bezsenność zaleca się ustalić z lekarzem homeopatą. Dopasowanie preparatów do indywidualnych potrzeb pacjenta to podstawa ich skutecznego działania.
Jakie są rodzaje leków homeopatycznych na bezsenność?
W sprzedaży jest kilka form leków homeopatycznych na bezsenność. Mogą być przyjmowane w postaci łatwych do połknięcia kapsułek. Oprócz tego występują preparaty w granulacie, z których można przygotować ciepły napój do zażycia przed snem. Leki homeopatyczne na bezsenność dostępne są również w formie syropu – zaleca się je w przypadku dzieci.
Leki homeopatyczne na bezsenność, takie jak m.in. Sedivitax Bio czy Sedivitax Pro Night, ułatwiają zasypianie i utrzymanie snu, podnoszą jego jakość, łagodzą stany napięcia nerwowego i obniżają poziom stresu. Należy jednak zaznaczyć, że ich przyjmowanie powinno się połączyć z innymi działaniami – kompleksowe podejście jest kluczowe w walce z zaburzeniami snu, zwłaszcza w okresie wzmożonego stresu.
Osoby sięgające po leki homeopatyczne na bezsenność powinny więc prowadzić także regularny tryb życia i pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej. Zaleca się ograniczenie bądź unikanie spożywania napojów z substancjami stymulującymi – kawy, herbaty, energetyków i alkoholu. Wieczorem należy również ograniczać ekspozycję na światło i podejmować czynności odprężające – takich jak słuchanie relaksującej muzyki czy kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (np. lawendowego), która pomoże zredukować napięcie mięśniowe.