Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci. Niestety, wiele z nich doświadcza problemów ze snem, a zaburzenia te mogą mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia, rozwoju oraz życia rodzinnego. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody zaburzeń snu u dzieci oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Najczęstsze przyczyny zaburzeń snu u dzieci
W przypadku pojawienia się zaburzeń snu u dzieci wskazana jest konsultacja z lekarzem. Ich przyczyny bowiem mogą być różne. Wśród najczęstszych wymienia się:
• niedostateczną ilość snu – w dzisiejszych czasach, gdy dzieci są narażone na mnóstwo bodźców w postaci choćby gier komputerowych, Internetu, telewizji, nowoczesnych zabawek czy smartfonów, często mają problem ze znalezieniem czasu na sen;
• zbyt wiele bodźców przed pójściem spać – kolejnym powodem zaburzeń snu może być natłok różnych bodźców tuż przed snem. Korzystanie z urządzeń elektronicznych takich jak telewizor i smartfon lub zabawek grających czy interaktywnych może utrudniać zaśnięcie;
• nieodpowiednie miejsce do spania – przyczyny zaburzeń snu mogą być prozaiczne. Być może łóżko dziecka jest niewygodne, sypialnia nie jest odpowiednio wentylowana lub zbyt wiele jest w niej bodźców wzrokowych lub słuchowych – ostre kolory wyposażenia wnętrza czy hałas za ścianą mogą utrudniać sen;
• lęki i stres – dzieci miewają lęki, które mogą utrudniać im zasypianie. Strach przed ciemnością, potworami czy samym procesem zasypiania może prowadzić do zaburzeń snu. Warto zastanowić się także, czy dziecko nie przeżywa stresujących sytuacji, z którymi nie umie sobie poradzić;
• problemy zdrowotne – dzieci z astmą, alergiami, czy innymi schorzeniami mogą mieć trudności z zasypianiem z powodu bólu, duszności czy kaszlu. Jeśli nie ma wyraźnych objawów choroby, warto mimo wszystko wykonać podstawowe badania.
Po wyeliminowaniu wymienionych przyczyn problemów ze snem warto pomyśleć o podaniu dziecku specjalnych preparatów. Wśród nich szczególnie godne polecenia są preparaty ziołowe oraz leki homeopatyczne dla dzieci na uspokojenie i sen. W doborze odpowiedniego środka pomoże lekarz prowadzący.
Sposoby radzenia sobie z zaburzeniami snu u dzieci
Jak wspomniano, w przypadku pojawienia się zaburzeń snu, należy stworzyć komfortowe miejsce do spania. Regularne godziny pobudki i zasypiania mogą pomóc dziecku utrzymać zdrowy rytm dobowy. Warto wprowadzić także rutynowe czynności przed snem – kąpiel, czytanie książki czy słuchanie spokojnej muzyki. Co najmniej godzinę przed snem należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne i mocne światło oraz zadbać o to, by miejsce spania było dobrze przewietrzone. Pomocna może być także rozmowa o uczuciach. Zachęcanie dziecka do wyrażania swoich lęków i obaw może pomóc mu się uspokoić przed snem. Warto wspólnie z dzieckiem wypracować strategie radzenia sobie z lękami lub udać się po poradę do psychologa.
Nie bez znaczenia dla jakości snu jest również zdrowy styl życia. Wprowadzenie odpowiedniej diety oraz regularnej aktywności fizycznej pomoże dziecku w utrzymaniu zdrowego rytmu dobowego. Jeśli zaburzenia snu utrzymują się mimo prób wprowadzenia tych zmian, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może przeprowadzić badania i zaproponować odpowiednie leczenie lub terapię.
Preparaty wspomagające sen
Dzieciom można podawać preparaty wspomagające zdrowy sen. W tej sprawie zalecana jest konsultacja z lekarzem. Sedivitax ProNight to suplement diety stworzony specjalnie z myślą o problemach ze snem. Formuła produktu oparta jest na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z witanii ospałej, męczennicy cielistej i chmielu zwyczajnego, które wykazują działanie uspokajające oraz wpływają na poprawę jakości snu. Suplement diety Sedivitax ProNight występuje w formie saszetek, które można rozpuścić w wodzie, co ułatwia jego przyjmowanie przez dzieci. Produkt pozbawiony jest konserwantów i barwników.