Ziołowe preparaty na obniżenie cholesterolu stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne jako alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia. Pacjenci wybierają je coraz częściej, ponieważ wytwarza się je z naturalnych składników, mają zatem mniej skutków ubocznych. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, warto stosować je w połączeniu z innymi metodami, takimi jak dieta i ćwiczenia. W tym artykule omówimy różne rodzaje preparatów ziołowych na obniżenie cholesterolu, ich skład i skuteczność.
Rodzaje preparatów ziołowych na obniżenie cholesterolu
Preparaty ziołowe na obniżenie cholesterolu występują w wielu formach: herbat, nalewek, kapsułek i tabletek. Najczęściej stosowane rośliny w tych produktach to czosnek, imbir, kurkuma, kozieradka, karczoch, pieprz cayenne i żeń-szeń. Zioła te zawierają specyficzne substancje, w tym fitosterole i polifenole. Ich działanie opiera się na różnych mechanizmach: obniżaniu wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym, utrudnianie jego syntezy lub zwiększenie jego wydalania. W efekcie ich przyjmowania obniża się we krwi poziom cholesterolu ogółem i frakcji LDL („zły cholesterol”). Pozytywne efekty przynosi również przyjmowanie produktów z wysoką zawartością błonnika, szczególnie łusek psyllium oraz produktów z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3-6-9, na przykład siemienia lnianego.
Dlaczego wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny?
Preparaty ziołowe obniżające cholesterol mogą być ważnym elementem zapobiegającym rozwojowi poważnych chorób. Wysoki poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny. Może on prowadzić do pojawienia się chorób układu krążenia, głównie miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Oprócz przyjmowania preparatów ziołowych w celu obniżenia poziomu cholesterolu warto wprowadzić kilka zmian w stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko pojawienia się wysokiego poziomu cholesterolu. Zdrowa dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i wysokiej zawartości błonnika, regularna aktywność fizyczna, to najważniejsze z nich. Istotne jest także, by zerwać z niezdrowymi nawykami i używkami, jak choćby z paleniem papierosów. Przed wyborem odpowiedniego preparatu na obniżenie cholesterolu warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli wartości są bardzo wysokie.
Czym jest zespół metaboliczny?
Z wysokim poziomem cholesterolu zazwyczaj powiązane są wysokie wartości innych parametrów, które również świadczą o rozwijających się chorobach krążenia. Lekarze najczęściej zwracają uwagę na poziom cukru, ciśnienie krwi, obwód brzucha i poziom trójglicerydów. Mianem „zespołu metabolicznego” określa się stan, w którym są przekroczone co najmniej trzy wartości spośród poniższych:
• obwód brzucha ≥ 94 cm u mężczyzn i ≥ 80 cm u kobiet,
• ciśnienie krwi ≥ 130/85 mmHg lub leczenie farmakologiczne,
• glikemia na czczo > 100 mg/dl lub rozpoznana cukrzyca,
• trójglicerydy ≥ 150 mg/dl,
• cholesterol HDL < 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet.
Metarecod Aboca to preparat opracowany specjalnie dla osób, u których stwierdzono zespół metaboliczny lub wysokie ryzyko jego wystąpienia. Produkt zawiera m.in. makrocząsteczki polisacharydowe, które modyfikują właściwości fizyczne treści jelitowej. Dzięki temu substancje odżywcze są wchłaniane stopniowo, a nadmiar tłuszczów (w tym cholesterolu i trójglicerydów) oraz węglowodanów jest usuwany.
Podsumowując, osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu poleca się stosowanie roślinnych preparatów, które zawierają fitosterole, polifenole, błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Mogą one znacząco obniżyć poziom LDL i trójglicerydów, czasami zastępując tradycyjne leki. Decyzja o wyborze preparatu powinna być jednak zawsze skonsultowana z lekarzem, szczególnie w przypadku mocno podwyższonych wartości cholesterolu.