Malwa czarna (Malva arborea) - kwiat
Masa: 50g
Surowiec jest bogaty w śluzy, antocyjany (odpowiedzialne za barwę), flawonoidy i pektyny.
Surowiec jest powszechnie stosowany do pielęgnacji skóry. Wodne wyciągi działają osłaniająco, przeciwzapalnie, pielęgnująco i zmiękczająco na skórę.
Napar z kwiatów kwiatów malwy czarnej działają kojąco na zmęczone, podrażnione oczy i spojówki. Dają ukojenie oczom zmęczonym zbyt długą pracą przy ekranie komputera, przy zbyt długiej ekspozycji na sztuczne oświetlenie, przy zadziałaniu czynników drażniących.
W obrębie układu oddechowego śluzy działają powlekająco i osłaniająco. Przynoszą ulgę przy suchym, podrażnionym gardle, chrypce. Ponadto, śluzy zawarte w malwie czarnej pomagają odksztuszać zalegającą wydzielinę w oskrzelach i płucach.
Działanie powlekające i przeciwzapalne śluzów i antocyjanów znalazło również zastosowanie stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, przy nieżytach, uszkodzeniach podrażnieniach błony śluzowej przełyku i żołądka.
Kwiaty malwy czarnej w medycynie ludowej były stosowane przy bolesnych, skąpych, jak i nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, a także w nieregularnych miesiączkach, bezpłodności, zapaleniu macicy i przydatków. Kwiat czarnej malwy może przedłużyć lub skrócić miesiączkowanie w zależności od pochodzenia przyczyny. Przy kruchości naczyń krwionośnych nastąpi wzmocnienie i uszczelnienie śródbłonków naczyń krwionośnych. Jeżeli przedłużanie miesiączki jest spowodowane obniżoną odpornością mechaniczną naczyń - czarna malwa skraca krwawienie. Jeśli miesiączki są krótkie i przyczyną jest niedobór estrogenów - czarna malwa może przedłużyć czas krwawienia (ma estrogenne właściwości i rozkurczający wpływ na naczynia).
Odwar: wsypać 1-2 łyżki kwiatów malwy na 1 szklankę wrzącej wody, zagotować, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić rano i wieczorem po 1 szklance przez 2 tygodnie, potem po 1 szklance 1 raz dziennie rano.